Tüüpilised lemmiklooma terviseprobleemid sügisel ja kuidas neid ennetada

02.10.2024

Tüüpilised lemmiklooma terviseprobleemid sügisel ja kuidas neid ennetada

Sügis on käes ning ilmad lähevad iga päevaga külmemaks. Lemmikloomade jaoks tähendab see suurenenud terviseprobleemide perioodi. Et hoida oma neljajalgset sõpra terve ja rõõmsana, on oluline olla teadlik võimalikest ohtudest ja võtta kasutusele ennetavaid meetmeid. Siin on sulle list tüüpilisematest probleemidest ning kuidas neid vältida. 

Külmetushaigused

Sügisel on õhk niiske ja külm, mis võib põhjustada lemmikloomade külmetumist, eriti koertel ja kassidel. Külmetushaigus võib olla kerge, kuid kui seda ei ravita, võib sellest kujuneda tõsisem terviseprobleem, nagu bronhiit või kopsupõletik.

Sümptomid: Köha, aevastamine, nohu, loidus, söögiisu vähenemine

Ennetamine: Veendu, et lemmikloom ei viibiks liiga kaua külma ega märjana. Kui koer on väljas vihma käes, kuivata ta pärast jalutuskäiku põhjalikult. Samuti võib koertele kasuks tulla jope kandmine, eriti väiksematel tõugudel ja lühikese karvaga koertel. Hoia kodus toatemperatuur stabiilsena ja jälgi, et lemmikloomal oleks soe ja kuiv magamiskoht.

Ravi: Kui külmetushaiguse ennetamiseks on liiga hilja ja lemmik on juba haige, siis on aeg pöörduda oma loomaarsti poole.

Liigeseprobleemid

Külm ja niiske ilm võivad süvendada liigeseprobleeme, eriti vanematel loomadel või neil, kellel on eelsoodumus artriidile. Liigesevalu ja jäikus võivad mõjutada lemmiku liikuvust ja üldist heaolu.

Sümptomid: Lonkamine, liigeste jäikus, raskused liikumisel.

Ennetamine: Hoia lemmiklooma aktiivsena, kuid ära koorma teda üle: mõõdukas ja regulaarne liikumine teeb liigestele head. Samuti paku lemmikule pehmet ja sooja magamiskohta, kus ta saaks mugavalt puhata. Konsulteeri loomaarstiga, kas oleks kasulik anda toidulisandeid, mis toetavad liigeste tervist.

Allergiad

Sügisene lehtede langemine, hallitus ja niiskus võivad nii koertel kui kassidel esile kutsuda allergilisi reaktsioone. Lemmikloomadel võivad tekkida nahaprobleemid ja hingamisteede ärritus, mis on seotud sügisel levivate allergeenidega.

Sümptomid: Sügelus, punased laigud nahal, aevastamine, silmade ja kõrvade ärritus

Ennetamine: Puhasta regulaarselt oma lemmiku karva ja jälgi, et ta ei veedaks liiga palju aega niisketes või hallitusseentele vastuvõtlikes kohtades. Pesemine ja harjamine aitavad karvastikust allergeene eemaldada.

Ravi: Kui lemmikul ilmnevad tõsisemad allergiasümptomid, pöördu loomaarsti poole, et määrata vajalik ravi või erisööt.

Seennakkused

Sügis on aeg, mil seened hakkavad kasvama ning niisked tingimused soodustavad seennakkuste levikut. Lemmikloomad, kes veedavad palju aega väljas, võivad nakatuda seenhaigustesse, eriti niisketes ja mudastes piirkondades.

Sümptomid: Punetus, sügelus, nahakahjustused, karvakaotus

Ennetamine: Vähenda lemmiku kokkupuudet potentsiaalselt nakatunud kohtadega. Puhasta ja kuivata korralikult ta käpad ja karv pärast väljas käimist.

Ravi: Kui märkad nahaprobleeme, ära viivita loomaarsti külastamisega, sest varajane diagnoosimine ja ravi võivad vältida nakkuse levikut.

Parasiitnakkused

Kuigi peamine parasiitide (kirpude, puukide) leviku aeg on suvi, võivad nad olla aktiivsed ka sügisel, eriti soojematel päevadel. Parasiidid võivad põhjustada sügelust, allergiaid ja isegi tõsisemaid terviseprobleeme.

Sümptomid: Sügelus, karvakaotus, seedetrakti häired, loidus

Ennetamine: Jätka regulaarset parasiitide vastast ravi ka sügisel. Kontrolli lemmikut regulaarselt pärast väljas käimist, et avastada puugid ja kirbud varakult. Vajadusel konsulteeri loomaarstiga, et leida sobivaim kaitsevahend.

Ülekaalulisus

Ilmade jahenedes muutuvad külmakartlikud lemmikloomad sageli vähem aktiivseks, mis võib viia kehakaalu tõusuni. Ülekaal võib põhjustada mitmeid terviseprobleeme, sealhulgas liigeseprobleeme, südamehaigusi ja diabeeti.

Sümptomid: Lemmik muutub vähem aktiivseks, kehakaalu tõus

Ennetamine: Hoia lemmiklooma regulaarse liikumisega aktiivsena, isegi kui väljas on jahedam. Kohanda tema toitumist vastavalt aktiivsuse vähenemisele, vähendades vajadusel toiduportsjoni suurust. Paku mänguasju ja siseruumides aktiivseid tegevusi, et hoida teda vormis ka halbade ilmadega.

Sügiskuud võivad tuua endaga kaasa erinevaid terviseprobleeme. Kui oled aga tähelepanelik ning tead, kuidas sellises olukorras käituda, leiad kindlasti probleemile lahenduse. Nautige koos ilusaid sügisilmasid!

PetCity Blog:

Kõik postitused