Veebruar on lemmikute suuhügieeni kuu, mil sageli keskendutakse ainult kasside ja koerte hambapesu vajalikkuse teadvustamisele. Samas on inimestel lemmikloomadeks lisaks kassidele ja koertele kõiksugu põnevaid karvaseid ja sulelisi. PetCity Rannamõisa kliinikusse satub väikeimetajaid hambaprobleemide tõttu suhteliselt sageli. Nokaprobleemidega linde ja klipkonni satub harvem. Uurisime Rannamõisa PetCity eksootiliste loomade veterinaarilt Priit Peetriselt, kuidas selliste põnevate lemmikloomade suu- ja nokahooldus üldse välja näeb ning kuidas saame ennetada, et meie lemmikutel sääraseid probleeme ei tekiks.
Jäneselised ja kõiksugu närilised
Nende liikide eripäraks on, et neil kasvavad kõik hambad terve elu vältel- nii esihambad kui ka tagumised põsehambad. Kusjuures neil ei esine hammaste vahetumist. Juhul, kui hammas kukub välja koos juurega, siis loom jääbki hambast ilma, uut asemele paraku ei kasva. Seetõttu on ääretult oluline liigile omane ja õige toitumine, et hambad saaksid normaalselt, loomupäraselt kuluda. Mitte kõikidel närilistel ei kasva aga ka kõik hambad. Hamstritel, rottidel ja hiirtel kasvavad pidevalt ainult esihambad, aga põsehambad on jäävhambad, nagu inimestel.
Kui tihti peaks küüliku hambaid kontrollima?
Küülikutel on omanikul kodus võimalik kontrollida ainult esihambaid. Üldjuhul antud protseduur loomale endale ei meeldi. Kontrollida võiks hambaid umbes sama sageli, kui küüsi lõigatakse, sest siis on küülik juba kätte võetud ja fikseeritud.
Kuidas mõista, et küüliku hambad on liiga pikad?
Kodus on võimalik kontrollida ainult esihambaid, põhiprobleeme tekitavad aga enamasti põsehambad, niisiis kodus head ülevaadet ei saagi. Küll aga esihambad, nende kuju, värvus, pikkus, lõikejoon ja pind annavad aimduse, kas küülikul võiks olla hammastega probleeme. Küülikute ja merisigade esihambad peaksid olema valged, kerge kollaka varjundiga, ühtlase värvusega, paralleelsed, ühesuurused, siledad, ühepikkused, sümmeetrilised, lõikejoon peaks olema täpselt risti, mitte diagonaalne. Tšintšiljade ja deegude esihambad peavad olema kollased.
Kuidas saan hoida küüliku hambaid ja ennetada probleeme?
Küülikute hambatervise kõige olulisemaks aspektiks, mida omanik saab teha, on pakkuda kvaliteetset heina. Heina süües peab küülik mäluma tagumiste hammastega, mis ongi hammaste kulumise põhjustajaks. Porgandit, graanuleid, kapsast, müslit ja maiusepulkade söömisel hammaste kulumist väga ei teki, sest need on pehmed asjad, mis purunevad suus kergesti. Lisaks sellele saab küülik energiarikastest toitudest kiiremini kõhu täis, mis tähendab, et ka ajaliselt kulutab ta vähem söömisele, mälumisele.
Kahjuks kõik hammastega seotud probleemid ei ole ainult söögist tingitud, kääbustõugu küülikutel on juba eelsoodumus hambumushäireteks, mis võib välja lüüa erinevates eluetappides. Kääbusküülikute probleemiks on lühike koon, mis põhjustab sarnaseid probleeme, nagu lühikoonulistel koertel ja kassidel.
Kuidas küüliku hambaid lõigatakse?
Kõik hambaprotseduurid on ebamugavad. Inimene saab aru hambaarstitooli istudes, mis temaga tehakse, aga loomad ei saa. Seetõttu tuleb kõiki hammaste lühendamise protseduure teha küülikutele anesteesias. Anesteesia tagab protseduuri ohutuse küüliku tervisele. Küülikute hambaid tangidega lõigates tekivad mikropraod hamba sisse, mis juureni ulatudes põhjustavad seal põletiku ja valesti kasvamise. Seepärast võib küülikute hambaid ainult viiliga lühemaks puurida. See kehtib nii esihammaste kui ka põsehammaste kohta. Kodus ei tohi kindlasti iseseisvalt küülikute hambaid tangidega lõigata, sest sellega tekitatakse loomale väga suurt stressi, ebamugavust, valu ja kahjustusi, mille tulemusena võib olla vajalik hammaste kirurgiline eemaldamine!
Papagoid ja muud linnud
Kuidas hoida oma linnu nokka ja ennetada probleeme?
Lindudel, olenevalt liigist, on nokk väga erineva kuju ja ehitusega. Olenevalt kasutamise eesmärgist, tekivad ka erinevad probleemid. Nagu närilistel, nii ka lindudel, kulub nokk vastu nokka. Linnud puhastavad oma nokka vastu õrsi ja kujundavad sellega õiget kasvu. Erinevad terviseprobleemid, haigused, traumad, aga ka omaniku poolne manipulatsioon, võivad mõjutada noka normaalset kasvu ja arengut, mille tulemusena võib hakata nokk valesti kasvama ja lind ei saa sinna ise enam midagi teha. Mõned enamlevinumad nokatervist mõjutavad tegurid on viirused, bakterid, välisparasiidid, kukkumine, tibude toitmine süstlast, haavad nokal.
Kuidas ma aru saan, et linnu nokk on liiga pikk või vale kujuga?
Kõige arusaadavam on siis, kui lind ei saa toitu enam normaalselt üles võtta ja seda süüa. Papagoide puhul on ka oluline nokaga toidu purustamine. Soovituslik on vaadata looduses elavate loomade pilte ja võrrelda nende noka kuju.
Kuidas tehakse linnu nokka lühemaks?
Nokk on lindude puhul tundlik ja sellega manipuleerimine tekitab linnule palju stressi. Seetõttu noka lühendused nii tangidega kui ka puuriga on vaja teha anesteesias. Lindudele on võimalik teha suhteliselt ohutult gaasi anesteesia, mis on kergelt reguleeritav, linnud ärkavad kiiresti, üldiselt paari minutiga ning ei ole ülejäänud päeva kuigi unine. Anesteesiaga kaasnevad riskid on üldjuhul väiksemad, kui ärkvel peast noka viilimisega kaasnev stress, ebamugavus, ärevus, rapsimine, fikseerimine jms. Alati on oluline teada saada noka ülekasvamise algpõhjus ning tegeleda ka sellega, et vältida edasiste probleemide teket.
Kilpkonnad
Kuidas hoida oma kilpkonna nokka?
Kilpkonnade noka kasv ei sõltu mitte ainult toidust, vaid ka kõikidest pidamistingimustest. Kilpkonnadele, nagu ka teistele kõigusoojastele loomadele, on väga oluline tekitada loomuomased keskkonna tingimused, mille põhilisteks märksõnadeks on soojus, valgus, niiskus. Kilpkonnade noka ülekasv on üldiselt kaasnev probleem mõnele teisele, tõsisemale haigusele, näiteks metaboolne luuhaigus või trauma.
Kuidas aru saada, et nokk on liiga pikk?
Liiga pikk nokk takistab normaalselt toidu haaramist ja purustamist. Kilpkonn ei pruugi enam normaalselt suud avada, alumise ja ülemise noka vahele ei mahu toit, ta ei saa seda hammustada või rebida väiksemaks.
Kuidas tehakse nokka lühemaks? Mida selle protseduuri juures arvesse võtta?
Kilpkonna nokka lühendatakse üldiselt elektrilise viiliga või puuriga. Anesteesia on nende puhul keerulisem ja hõlmab rohkem riske seoses aeglasema metabolismiga. Seetõttu tehakse noka lühendamist ärkvelolekus. Kindlasti on protseduur loomale ebamugav, kuid ta saab koheselt hakata normaalselt sööma, ilma probleemideta. Kuna noka ülekasv on sageli mõne teise haigusega kaasnev, siis tuleks teada saada ka algpõhjus ja seda ravida.
*Loos kasutatud patsientidest tehtud piltide autor on dr Priit Peetris.