Puugid lemmikloomadel - milliseid puugitõrjevahendeid valida koerale ja kassile?

18.04.2023

Puugid lemmikloomadel - milliseid puugitõrjevahendeid valida koerale ja kassile?

PetCity veterinaararst Kertu Kivirand vastab puukidega seonduvatele küsimustele, et tagada oma lemmiklooma kaitse.

Kes on puugid?

Puugid on imetajate, lindude ja roomajate verd imevad välisparasiidid, kes lisaks hammustuskoha põletikule võivad levitada ka nakkushaigusi. Eestis on levinud võsapuuk ja laanepuuk, kuid kliima soojenedes on lähitulevikus oodata mujal Euroopas levinud puugiliikide leviala laienemist, kes siirutavad ka rohkem haigusi.

Kus puugid elavad?

Puuke leidub võsastikes, heinamaadel, metsas, aga ka linnas koduaia murul. Arvamus, et puugid muutuvad aktiivseks, kui ööpäevane temperatuur on üle +5 kraadi, on natuke vananenud. Puugid püsivad aktiivsed ka koerakuutides, metsloomade kasukas ja mujal ning seetõttu on ka talvel võimalik puuke saada. Kinnituvad nad tavaliselt õrnema nahaga piirkondadesse- peapiirkonda, kaelale, kubemesse.

Miks on puugihammustus koerale ohtlik?

Puugid on ohtlikud, kuna lisaks nahakahjustuste ja verekaotuse tekitamisele kannavad nad üle mitmesuguseid puuksiirutatavaid haigusi. Mõned neist põhjustavad lemmiklooma enda haigestumist, kuid eriti ohtlikud on nad riski tõttu inimeste nakatamiseks.

Mis haiguse võib koer puugilt saada?

Põhiline lemmikloomi ohustav puukidega leviv nakkushaigus on borrelioos. Haigustekitajate ülekanne ei toimu kohe, vaid võtab umbes 24 tundi aega. Kahjuks on võimalik, et puuk on toitumist juba mõnel teisel loomal alustanud, mis lühendab haigustekitaja ülekandumiseks vajalikku aega. Seetõttu on kinnitunud puugi võimalikult varajane eemaldamine oluline.

Millised on borrelioosi sümptomid koeral?

Koertel iseloomustab borrelioosi vahelduv palavik ja lonkamine, isutus, loidus, lümfisõlmede suurenemine, käppade tursed, liikumisraskus, harvem neeru- või südamekahjustus. Tihti nähtavat haigestumist ei tekigi. Haigusnähud võivad tekkida mitu kuud pärast puugihammustust ja olla kerged ja vahelduvad, tehes diagnoosimise keeruliseks.

Kas puugihammustusest saadud haiguseid on veel?

Anaplasmoos on samuti meil esinev bakteriaalne nakkus, mis kandub edasi puugihammustuse vahendusel. Kliinilised tunnused on sarnased borrelioosiga ja haigus kulgeb samuti sageli haigustunnusteta. Kasside verest on leitud antikehi nii borrelioosi kui anaplasmoosi tekitaja vastu, kuid kasside haigestumine vajab täiendavat uurimist.

Mujal Euroopas esineb veel puukide vahendusel levivat babesioosi ja erlihhioosi, mis tabandavad eelkõige vererakke. Seni on Eestis neid haigusi diagnoositud rohkem välismaal viibinud loomadel, kuid kliima soojenedes jõuavad need kindlasti lähiajal enam ka meie piirkonda.

Puugitõrje koerale - kuidas kaitsta koera puukide eest?

Looma karvastikku tuleb puukide osas üle vaadata, eriti pärast metsas või heinamaal jalutamist. Samuti on oluline kinnitunud puuk kiiresti ja täielikult eemaldada, saades kätte ka puugi kärss. Puuki on kõige lihtsam eemaldada spetsiaalsete puugikonksude abil, mida saab loomapoodidest, apteekidest ja loomakliinikutest. Puuki ei tohi eemaldada sõrmedega ning eemaldatud puuk tuleks võimalusel põletada ja käed pesta, kuna puuk võib nakkusallikaks olla ka inimesele. Tihti esineb hammustuskohal punetust, turset, võib tekkida väike noodul (sõlmeke). Selline paikne reaktsioon läheb enamasti ise üle ja erilist ravi ei vaja. Küll aga võib piirkonda alkoholivaba desinfitseeriva vahendiga puhastada. Tugevama valu või põletiku korral võtta ühendust loomaarstiga.

Parim viis probleemide ennetamiseks on regulaarne välisparasiiditõrje preparaadiga, mis just Teie loomale kõige paremini sobib. Kirpudele ja puukidele mõeldud tõrjevahendeid on mitmesuguseid: täpilahused ehk nn turjatilgad, kaelarihmad, koertele ka närimistabletid. Teie lemmikule sobivaima variandi aitab leida loomaarst. Tähelepanu tasub pöörata ka sellele, kas ravim tapab juba kinnitunud puugi või on ka peletava toimega. Regulaarset välisparasiiditõrjet tuleks teha pere kõigile loomadele korraga vähemalt märtsist oktoobrini.  

Millist puugitõrjevahendit koerale valida?

Tõrjevahendi valimisel tasuks enamasti eelistada peletava toitumisvastase toimega ravimit (Foresto kaelarihm kassidele ja koertele; Advantix, Vectra 3D või Ataxxa turjatilgad koertele). Peletav toime tähendab, et puuk saab ravimidoosi kätte juba looma nahal ja karvadel kõndides oma jalgade kaudu ning mõne aja pärast sureb. Selliseid puuke võib karvastikul kõndimas näha, kuid järgmist looma või inimest rünnata nad ei jõua. Kui puuke peale vaadates näha ei ole, võib see tähendada hoopis, et nad on karvastiku sisse kaevunud ja verd imema asunud.

Turjatilgad ja kaelarihmad ei pruugi olla sobilikud väga sageli ujumas käivatele või pestavatele koertele, kuna kaitsev kiht kulub maha, sobivaim ravim tasuks just Teie eluviisi arvestades valida välja koos Teie loomaarstiga. 

Millist puugitõrjevahendit kassile valida?

Kassidele on ainus peletava toimega variant kaelarihm. Kõik muud ravimid tapavad puugi alles siis, kui see on juba hammustanud.

Kass ei ole väike koer ja kassile ei tohi manustada koertele mõeldud parasiiditõrjet. Vastasel juhul tekivad kassil närvinähud (värinad, tõmblused, krambid, koordinatsioonihäired), mis algavad peast ja liiguvad sabani. Esineb ilavoolu ja loidust ning loom võib surra.

Mida teha, kui andsin koerale või kassile vale koguse puugitõrjeravimit?

Kui märkate, et manustasite parasiiditõrjet valesti (kassile koertele mõeldud preparaati või suurema doosi kui ette nähtud) või loomal esineb vaatamata õigele manustamisele ravimi kõrvaltoimeid, tuleb manustamiskohalt ravim seebi ja sooja veega 3 korda maha pesta ning võimalikult kiiresti loomaarstile pöörduda.

Kas puugitõrjevahendid töötavad kõik sama hästi?

Igasugu homöopaatilised ained ja looduslikud preparaadid ei ole efektiivsed ning mitmed heas usus kasutatavad vahendid on looma tervisele hoopis kahjulikud. Kui Teie lemmikule välisparasiiditõrjeks mõeldud ravimid miskipärast ei sobi, tasuks loomapoes müügil olevate vahendite kasutamine oma loomaarstiga läbi arutada.

 

 

Seotud tooted:

PetCity Blog:

Kõik postitused