Meie lemmikloomad on inimesega võrreldes erakordselt vastupidavad ja tugevad. Suurim erinevus vist ilmnebki poegimisprotsessis – lemmikloom vajab harva sekkumist ja abi, olgugi, et tavapesakonna suurus on inimesega võrreldes hiigelsuur. Siiski ei tohiks enda poegivat lemmiklooma jätta saatuse hoolde, sest kõik poegimised ei lõppe alati vaid õnnepisaratega.
Koera tiinuse kestvus ja tuvastus
Üsna hõlpsalt saab koera tiinuse kestvuse teada omanik, kes on indlevale koerale teinud progesteroonitaseme määramise teste. Selle jaoks on vaja vereproovi, verd analüüsitakse laboris ning omanik saab üldjuhul vastuse kätte paari tunniga. Tiinus kestab ovulatsioonist +/-2 63p. Looteid saab tuvastada juba üsna varakult – tiinuse teisest/kolmandast nädalast emase kõhtu palpeerides. Siiski ei tasuks seda ise teha, sest oht loote vigastamiseks on suur. Kui huvi on suur, lase seda enda loomaarstil või lemmiku kasvatajal ette näidata.
Teine variant on oodata 3-4 nädalat ning teostada koerale ultraheliuuring. Ultraheliuuring kinnitab neljaalgse tiinust, kuid paraku ei saa sellega kindlat järglaste arvu alati teada.
Kõige kindlam viis on koerale teostada tiinuse lõpus, 45+ päeval, röntgenuuring. Mainitud viisi abil on üsna kindlalt ennustada kutsikate arvu, mis on tiinuse muretuks kulgemiseks äärmiselt oluline. Kui oodata on alla kolme kutsika, on tungivalt soovituslik teostada lisaks röntgenile ka ultraheliuuring. See on vajalik selleks, et mõõta ära emase vaagnaluu ja kutsikate suuruse. Tihti on väga väikeste pesakondade probleemiks see, et kutsikad kasvavad sünniteede jaoks liiga suureks, jäävad kinni, surevad ning viivad hauda ka emaslooma.
On tungivalt soovituslik külastada tiine emasega terve tiinuse vältel ühte kliinikut, nii teab personal koera kliinilist ajalugu ning on vajadusel poegimispäeval valves.
Erinevad poegimiskomplikatsioonid
Lemmikloomadel esineb mitmeid, loomaarsti sekkumist nõudvaid, poegimisprobleeme. Tõenäoliselt on kõige tavalisemaks probleemiks kutsika vale asend emakas, aga ka surnud või liiga suured kutsikad. Kutsikad võivad sündida nii tuharseisus kui pea ees. Vale asend on siis, kui kutsikas on sünniteedes risti. Sellisel juhul ei mahu ta läbi, emane pingutab, tulemust ei ole ning väsib. Sellisel juhul on erakorraline keiser hädavajalik. Samuti ei stimuleeri surnud kutsikas emakatööd, liiga suur kutsikas jääb sünniteedesse lihtsalt kinni. Mõnikord vajab sekkumist emane, kes sünnitegevusest väsinud on(väga pikad poegimisvahed). Veterinaarset abi vajab ka koer, kelle tiinus on liiga pikaks veninud. Ka need mainitud probleemid võivad saada lahenduse läbi keisrilõike.
Pea meeles, et teatud koeratõud ei suuda kutsikate ebaloomulikult suure pea tõttu ise poegida(bostoni terjer, inglise & prantsuse buldog, šoti terjer jpt) ning vajavad pea alati inimese sekkumist.
Igaks juhuks peab alati olema enne oodatavat poegimist auto täis tangitud ning mobiilis loomaarsti või PetCity lemmikute kiirabi lühinumber 15222.
Millal poegimist oodata?
Poegimise esimeseks tunnuseks on kehatemperatuuri langus. Koera temperatuur on ca 24H enne poegimist umbes 37C. Temperatuur peaks all püsima vähemalt mõned tunnid. Teiseks tunnuseks on „pesa tegemine“, aga ka püüd välja pääseda. Mitte mingil juhul ei tohi lõpptiinet või tuhudes, koera lasta üksi aeda pissile, koertel on geenipagasiga kaasa tulnud ürgne instinkt, mis põhjustab neid pesa „kaevama“ ning varjuma turvalistesse, pimedatesse ja vaiksetesse kohtadesse. Tuhude algusest võib kutsikaid juba üsna pea oodata! Tavaliselt sünnivad kutsikad 0,5...1h vahedega, ette võib tulla ka pikemaid puhkepause. Mitte mingil juhul ei tohi anda emasele enne poegimist lisakaltsiumit! Poegimisprotsessi võib ergutada emast jalutades. Kindlasti võiks jalutades kaasas olla puhas rätik, pimedas koera jalutades jälgige pingsalt igat kükitamist. Jalutada tasub ainult kodu vahetus läheduses.
Veterinaariga võiks ühendust võtta siis, kui emane on ärevil ning kutsikate sünnivahe on kujunemas liiga pikaks, samuti siis, kui emane on pikalt pressinud ning uut ilmakodanikku pole kuskil näha.
NB! On vähe lemmikuid, kes poegivad töönädala keskel ja päeval. Enamjaolt algab aktiivne sünnitegevus öösel, võimalusel nädalavahetusel. Hea uudis on see, et PetCity lemmikute kiirabi ootab kõiki abivajajaid nädalapäevast ja kellaajast hoolimata. Mure korral helista 15222.