Autor: Marika Nekljudova - PetCity koostööpartner, näriliste ja küülikute pidamiskultuuri edendaja
Iga looma võtmine peab olema hoolikalt läbi mõeldud. Närilised ja küülikud vajavad sarnaselt teistele lemmikloomadele tähelepanu, liigile vastavaid pidamistingimusi, toitu ning vajadusel veterinaari abi. Närilisi ja küülikuid on alati mõistlikum osta hea kasvataja käest, kes oskab lahti seletada looma vajadused, määratleda õigesti tema sugu ja tervislikku seisundit. Eestis on olemas küülikute, rottide, merisigade, deegude ja tšintšiljade kasvatajad. Tasub vaadata ka varjupaikadest, kuna sinna satub neid samuti. Müügikuulutusi võib leida sotsiaalmeediast, näriliste ja küülikutega seotud gruppidest (nt Närilised grupist). Loomapoest ostes on risk saada endale kahjuks haige, teadmata geneetikaga või valest soost loomake.
Peale uue looma võttu on kasulik kohe külastada loomaarsti ja vaadata loom üle. Koheselt ei tasuks ka uut lemmikut kodus olevate loomadega kokku lasta, vaid teha 14-päevane karantiin, vältimaks võimalike infektsioonhaiguste levikut.
Vali suur puur ning hoidu tuulerohketest kohtadest
Närilised vajavad liigiti erinevaid puure. Rotil, deegul ja tšintšiljal peab olema kõrgem puur, meriseal aga madal, kuid võimalikult lai ja pikk. Küülik aga ei olegi puuriloom, vaid tahaks vabalt liikuda nagu kass või koergi. Kui küülikul ei saa võimaldada vabalt liikumist on tema jaoks hea variant aedik. Kääbushamstrite ja hiirte puhul on oluline, et võrede vahe oleks nii tihe, et pisike elanik puurist välja ei pääseks. Kuna mõned närilistest on aktiivsemad päeval, teised öösel, siis ei ole soovitav paigaldada näiteks tšintšilja või hamstri puuri magamistuppa, kuna need loomad on aktiivsed öösiti. Samuti peaks puur olema kohas, kus ei ole tuult. Nimelt ei talu närilised tuuletõmbust. Kokkuvõtvalt peaks näriliste puur olema nii suur kui võimalik. Mida rohkem on loomal võimalust liikuda ja mida rikkalikumalt on puur sisustatud, seda huvitavam ning õnnelikum on loomakese elu.
Loomakeste omavahelised suhted
Merisead, deegud, rotid ja tšintšiljad on sotsiaalsed loomad ning neid on soovituslik pidada mitmekesi. Tuleb aga arvestada, et närilised paljunevad väga tihti ja edukalt. Ideaalsed paarid on kas kaks emast või kastreeritud isane ja emane. Kusjuures isased loomad ei pruugi sõbruneda isegi kui nad on ühest pesakonnast. Hamstreid peetakse alati üksikutena. Nemad ei talu konkurentsi omal territooriumil ning võivad üksteist tõsiselt vigastada või isegi tappa. Kahe küüliku omavahel sobitamine on samuti paras kunst. Nad võivad sõbruneda kohe või jääda igavesti vaenlasteks. Siin ei mängi rolli loomade vanus ega sugu.
Õige toit on ääretult oluline!
Närilised on tundliku seedimisega. Nende toit peab olema tasakaalustatud ning liigiomane. Närilisi on nii herbivoore (taimetoitlasi) kui ka omnivoore (kõigesööjaid). Herbivoorid on näiteks merisead, omnivoorid aga rott ja hiir, kes kindlasti peavad saama ka loomse päritoluga toitu. Küll aga ei ole soovitatav anda ühelegi närilisele inimeste toidulaualt toitu, kuna need on liiga maitsestatud ja seetõttu võivad olla loomadele väga kahjulikud või lausa mürgised. Alati tasub eelnevalt uurida, mis toitu loomake vajab ning osta kvaliteetset, liigile sobivat toitu loomapoest. Küülikud ja paljud närilised vajavad ka juur- ja puuvilju, kuid ettevaatlik tasub olla näiteks kapsa ja õuntega, sest need tekitavad liigselt kõhugaase. Deegudele ei tohi näiteks anda midagi magusat, sest neil on kõrge veresuhkru tase.
Lemmiku eest hoolitsemine ja kuidas tunda ära haige loomake
Närilisi võib üksi jätta kaheks kuni kolmeks päevaks, kui neile on tagatud piisav toit ja vesi. Samas loomade üksi jätmine pole soovitatav, kuna ta võib näiteks ümber ajada oma veenõu või lõhkuda veepudeli. Näriliste pidamine on väär, kui loom võetakse puurist välja ainult puuri koristamiseks. Mida rohkem omanik suhtleb oma lemmikuga, seda sotsiaalsem on ka loomake. Samuti aitab regulaarne lemmikuga tegelemine õigel ajal avastada terviseprobleeme. Puuris peidus oleval loomal ei pruugi omanik õigel hetkel märgata näiteks kasvajaid, haavu, pododermatiiti või ülekasvanud küüsi. Merisigadel ja küülikutel on vaja küüsi lõigata. Pikakarvalised loomad vajavad kammimist ja pulstide eemaldamist, kuna pulstide all olev nahk võib olla põletikuline ning tekitada valu. Jälgima peaks ka regulaarselt lemmiku kõrvu. Vannitada närilisi ja küülikuid võib ainult äärmisel vajadusel, kui loom on tõesti must või määrdunud. Vannitamine on neile väga stressirohke. Närilised on stressitundlikud ja võivad stressist haigestuda ja isegi surra.
Nii nagu kõik teisedki loomad, võivad ka närilised ja küülikud haigestuda. Levinud on kasvajad, seenhaigused ning esineb infektsioone, probleeme seedimisega. Haige näriline või küülik lõpetab söömise ja istub apaatselt ühes kohas. Kui loomake jääb haigeks või ei söö, tuleb tegutseda kärmelt, sest närilised ja küülikud ei tohi nälgida rohkem kui 12 tundi. Ohumärkideks on: isutus, apaatsus, kõhulahtisus või -kinnisus, karvutud laigud, koorikud nahal, muhud, mädapaised kehal, mädased silmad ja eritis ninast, ragisev hingamine, haavandid taldadel. Küülikute seas levib väga ohtlik haigus müksomatoos, mida levitavad verd imevad putukad, näiteks sääsed. Müksomatoosi vastu tuleb küülikuid regulaarselt vaktsineerida, see on ainuke viis loomakest kaitsta. Närilistel ja küülikutel esineb ka naha- ja siseparasiite. Kui teie loomake sügab ennast ülemäära palju, siis on põhjust minna arsti juurde ja teha loomale parasiiditõrjet. Närilistel ja küülikutel on omad preparaadid, kasside-koerte ravimeid ei tohi närilistel ja küülikutel kasutada.
Väikesed loomad tunnevad samamoodi valu, hirmu ja üksindust nagu suuredki. Nende elud on meie kätes ja iga vastutustundliku omaniku ülesanne on tagada enda lemmikule parimad liigile vastavad tingimused ja kvaliteetne toit. Tuleb meeles pidada, et ka kõige pisem lemmik vajab hoolt ja armastust.
Marika veab eest Facebooki gruppi Marika Loomade Elu, kus jagab nii hoiukodu otsivate loomade infot kui ka väärt pidamisnõu. Mine jälgi Sinagi tema tegemisi ning muudame üheskoos pisikeste loomade elu Eestis paremaks!
Marika pakub PetCitys ka küülikute ja näriliste omanikele online konsultatsioone. Kasuta võimalust ja registreeri aeg siit!