Kutsika ABC: Mida ta sulle öelda üritab?

14.03.2025

Lemmiklooma käitumise mõistmine on oluline osa omaniku ja kutsa omavahelisest suhtest. Kui suudad ära tunda koera kehakeele ja käitumismustrite tähendused, saad tema vajadustele paremini reageerida ja vältida arusaamatusi. Siin on mõned levinumad käitumismustrid ja nende võimalikud tähendused, et saaksid oma lemmiku vajadusi paremini mõista:

Haigutamine – mitte alati väsimus!

Kuigi haigutamine on tavaliselt seotud väsimusega, on see ka üks levinumaid stressi signaale. Kui koer haigutab, eriti mõnes uues olukorras olles - näiteks on ümber palju inimesi või keskkond on vali - võib see viidata sellele, et ta tunneb end ebamugavalt või ärevil. Haigutamine on koera viis ennast rahustada ja stressiga toime tulla. 

Kuidas reageerida: Kui märkad, et koer haigutab rohkem kui tavaliselt, proovi teda rahustada viies ta vaiksemasse ja turvalisse keskkonda. Ära suru teda olukorda, kus ta tunneb end ebamugavalt.

 

Küünte närimine

Kui koer närib või lakub oma küüsi, võib see olla märk, et ta tunneb igavust või tal on liiga palju energiat. See võib olla ka stressi või ärevuse märk: küünte närimisega üritab ta ennast rahustada.

Kuidas reageerida: Paku oma koerale piisavalt füüsilist ja vaimset stimulatsiooni. Aktiivne mäng, jalutuskäigud või mõtlemist nõudvad ülesanded aitavad tal oma üleliigset energiat ära kulutada. Kui seda juhtub tihti, siis pöördu oma loomaarsti poole, et veenduda, et ärevus pole tervislikust seisundist põhjustatud.

 

Saba liputamine või peitmine

Koera saba võib anda palju infot selle kohta, kuidas ta end tunneb. Kui koer liputab saba, on see sageli märk, et ta on õnnelik ja rahul. Kuid kui saba on madalal või jalgade vahel, võib see viidata hirmule või ebamugavusele.

Kuidas reageerida: Kui saba on madalal ja koer tundub kartlik, püüa vähendada talle stressi tekitavaid tegureid ning julgustada teda vähehaaval uutes olukordades.

 

Madal hoiak ja valvsus

Kui koer tõmbub tagasi ja hoiab oma keha madalal, võib see viidata sellele, et ta tunneb end ähvardatuna või kartlikuna. See käitumine võib olla ka märk sellest, et ta püüab vältida konflikti või tal on valus.

Kuidas reageerida: Kui märkad sellist käitumist, siis püüa oma koera rahustada madala ja leebe häälega. Anna talle aega, et ta tunneks end turvaliselt ja ära sunni teda ebamugavatesse olukordadesse. Kui arvad, et käitumine võib olla põhjustatud valust, siis pöördu veterinaari poole.

 

Üleliigne haukumine

Haukumine on koera viis kommunikatsiooniks, kuid kui ta hakkab haukuma ilma nähtava põhjuseta, võib see olla märk ärevusest või igavusest. Kui koer haugub pidevalt ilma konkreetse põhjuseta, võib see olla tema viis tähelepanu saamiseks.

Kuidas reageerida: Püüa välja mõelda, mis võiks olla haukumise põhjuseks – kas koer on närviline, tal on igav või vajab rohkem tähelepanu? Koerad on sotsiaalsed olendid, tähelepanu on neile väga oluline ja vajalik.

 

Kõhu näitamine

Kui koer viskab pikali ja paljastab oma kõhu, võib see olla märk alandlikkusest ja usaldusest. Ta võib seda teha ka mängu algatamiseks. Kõhu näitamine on koera viis öelda: "Ma olen rahulik ja usaldan sind." Samas võib see teatud olukordades tähendada ka ebakindlust.

Kuidas reageerida: Kui su koer paljastab kõhu, võib see olla hea hetk hellitamiseks ja mängimiseks. Kui märkad, et tegu võib olla ebakindlusega, siis püüa meelde jätta, mis selle tekitas ja teda edaspidi julgustada või sarnaseid olukordi vältida.

 

Kärsitus 

Kui koer muutub äkki kärsituks, rahutuks või hakkab liikuma kiiresti ühes kohas edasi-tagasi, võib see olla märk stressist või vajadusest oma energiat välja elada.

Kuidas reageerida: Paku koerale rohkem liikumisvõimalusi. Aktiivsed jalutuskäigud või mängud aitavad tal oma üleliigse energia vabastada. Kui arvad, et tegu võib olla tervisemurest tingitud stressist, siis pöördu loomaarsti poole.

 

Lõõtsutamine

Üldjuhul seostatakse lõõtsutamist kas väsimuse või palavusega - selle tegevusega üritab koer end maha jahutada. See ei pruugi aga alati põhjus olla, kui koer pole suurt füüsilist trenni teinud ja keskkond pole ka tema jaoks liiga palav. Sellisel juhul võib asi olla hoopis valus või ebamugavustundes. Loomad ei näita üldjuhul välja, kui neil midagi valutab, kuid lõõtsutamine on märk, mida ei tohiks eirata.

Kuidas reageerida: Kui koer lõõtsutab ilma nähtava põhjuseta, pöördu veterinaari poole. Tal võib olla tekkinud mõni tervisemure, millest sa pole teadlik.

 

Koerad kasutavad oma keha ja käitumist, et edastada teavet oma tunnete ja vajaduste kohta ja mõistes neid signaale, saad paremini reageerida, luues oma koeraga tugevama sideme. Kui oled tähelepanelik ja hoolitsev, siis saad aidata oma koeral rahulikumalt ja õnnelikumalt elada.

 

PetCity Blog:

Kõik postitused