Kutsika ABC: levinumad vead, mida uued omanikud teevad

12.02.2025

Kutsika võtmine on põnev ja täis uusi väljakutseid, kuid paljud esimest korda koeraomanikuks saanud inimesed teevad vigu, mis võivad hiljem põhjustada käitumisprobleeme või tervisemuresid. Siin on levinumad vead ja praktilised nõuanded, kuidas neid vältida.

Ületoitmine ja vale toitumine

Head soovivad uued omanikud annavad sageli kutsikale liiga palju toitu, mis võib viia kaaluprobleemide ja seedimishäireteni. Kasuta toidupakendil olevaid soovitusi ja toida kutsikat vastavalt tema vanusele ja aktiivsusele. Jaga toidukorrad päevas 2-3 toidukorra peale. Kui kahtled, pea nõu loomaarstiga, et veenduda õiges toidukoguses.

Vähene aktiivsus

Kutsikad vajavad piisavalt liikumist ja vaimset stimulatsiooni, et vältida käitumisprobleeme. Loo igapäevane kava, mis sisaldab jalutuskäike ja mänguaega. Osta talle erinevaid mänguasju ja pühenda talle mängimiseks aega. Liikudes ja mängides pea meeles, et kutsikas ei tohi liialt hüpata, kuna ta luud alles kasvavad.

Sotsialiseerimise puudumine

Kutsikas vajab varajast kokkupuudet erinevate inimeste, koerte ja keskkondadega. Alusta sotsialiseerimist varakult, viies teda erinevatesse kohtadesse ja tutvustades teda sõbralikele koertele ja inimestele. Sotsialiseerimisel on tähtis näidata kutsika inimesi ja keskkondasid rahulikult – liigne ülevoolavus võib samuti koerale reaktiivsust tekitada. Kui soovid, et su koer tulevikus rahulikult inimeste, loomade ja olukordadega hakkama saaks, siis pead talle seda ette näitama juba noores eas.

Vale distsipliin

Negatiivne karistamine ei aita kutsika käitumist parandada, vaid võib tekitada temas hoopis segadust ja hirmu. Pea meeles, et koerad andestavad aga ei unusta, seega tema peale karjumine või füüsiliselt karistamine pole kindlasti õige lahendus. Sinu tähelepanu ja kiitus on suurim „salarelv“, mida saad kutsika kasvatamisel kasutada. Vala kutsikas üle kiituse ja tähelepanuga, kui ta teeb asju õigesti ning ära anna liialt tähelepanu valedele asjadele. Kui ta teeb midagi valesti, kasuta sõna “ei” - kui oled teda selle sõnaga treeninud, teab ta väga hästi, mis see tähendab. Ole järjepidev ja kannatlik ning premeeri head käitumist.

Liigne hellitamine

Liialt hellitamine võib kutsika kasvatada sinust sõltuvaks ja teha teda närviliseks ja murelikuks. Määra piirid ja anna kutsikale aega olla iseseisev. Õpeta talle, et ta saab ka üksi rahulikult olla. Teda näiteks töölt koju tulles ülevoolavalt õnnelikuna tervitades teed sa ta väga ärevaks, seda tuleks vältida.

Tualetiharjumused ja potil käimine

Valesti õpetamine või mitte üldse õue küsimise harjutamine võib viia väikeste õnnetusteni. Vii kutsikas sageli välja, eriti pärast söömist ja pikka und. Premeeri teda, kui ta hakkab sulle märku andma, et tahab õue. Ära kunagi karista kutsikat negatiivse emotsiooniga, kui ta annab märku, et soovib taas õue minna.

Ükski kutsikas ega kutsikaomanik ei ole perfektne, kuid teadlikkus levinumatest vigadest võib aidata uuel omanikul vältida neid tihti juhtuvaid apsakaid. Pea meeles, et kutsika kasvatamisel on kõige tähtsam järjepidevus, kannatlikkus ja armastus – nii oletegi juba õigel teel koos kutsikaga õnneliku tuleviku suunas!

 

PetCity Blog:

  • Kutsika ABC: Esimesed päevad kodus

    Loe lähemalt

  • Kutsika ABC: olulised asjad, mida iga uus lemmikloomaomanik vajab

    Loe lähemalt

  • Kutsika ABC: Puppy blues ehk kuidas hakkama saada kutsikavõtu stressiga

    Loe lähemalt

  • Kutsika ABC: hammaste vahetus ja lõputu närimine

    Loe lähemalt

  • Kutsika ABC: sotsialiseerimine

    Loe lähemalt

Kõik postitused