Kasside ja koerte vaktsineerimine - millist vaktsiini lemmikloom vajab?

28.03.2023

PetCity veterinaararst Kertu Kivirand vastab lemmikloomade vaktsineerimise teemal olulistele küsimustele.

Kas vaktsineerimine on kohustuslik?

Veterinaarseadus nõuab, et Eestis elav lemmikloom peab olema vaktsineeritud marutaudi vastu. Omanik peab tagama kutsika vaktsineerimise 21.elunädalaks. Eesti Väikeloomaarstide Selts soovitab koeri ja kasse vaktsineerida lisaks seaduses nõutud miinimumile ka teiste levinumate haiguste vastu. Suur osa vaktsiine on saadaval kompleksvaktsiinina ehk ühe süstiga saab loomale immuunsuse mitme haiguse vastu. Vaktsineerida tuleks ka tubaseid loomi, kuna inimesed toovad haigusetekitajad paratamatult tänavalt või trepikojast kaasa.

Mis on vaktsineerimine?

Vaktsineerimine on organismi immuunsuse ehk vastupanuvõime loomine mingi haigustekitaja vastu selle haigustekitaja osakese ehk antigeeni sisestamisel organismi. Kompleks- ja marutaudivaktsiinidega peaks vaktsineerima KÕIKI koeri ja kasse, sest need kaitsevad loomi eluohtlike ülemaailmselt levinud nakkushaiguste eest.

Miks peab vaktsineerima?

Vaktsineerimine pole oluline ainult looma enda haigestumise vältimiseks või haiguse kergemaks läbipõdemiseks, vaid vähendab ka haigusele vastuvõtlike loomade hulka piirkonnas ning vähendab seega haiguse levimust ning kaitseb veel vaktsineerimata (näiteks kutsikaid ja kassipoegi) loomi. Näiteks Eesti riigi marutaudivaba staatust saame hoida vaid loomi regulaarselt vaktsineerides. Siinjuures tasub meeles pidada, et marutaud on surmav ka inimestele.

Kes peab vaktsineerima?

Vaktsineerida saame ainult terveid loomi, kuna muu haiguse esinemisel ei pruugi loomal vaktsineerimise tagajärjel soovitud immuunsust tekkida. Selleks peab enne vaktsineerimist olema loomale tehtud korralik siseparasiiditõrje ehk soovitame anda 7-14 päeva enne vaktsineerimist ussirohtu.

Mis vaktsiinid on koerale vajalikud?

Koerte vaktsiinide hulka kuuluvad koerte katku viiruse (CDV canine distemper virus, vaktsiinikleepsul tähistatud tähega C või D), koerte nakkava hepatiidi viiruse (CAV-1 canine adenovirus-1, vaktsiinikleepsul tähistatud tähega H), koerte parvoviiruse (CPV canine parvo virus, vaktsiinikleepsul tähistatud tähega P), leptospiroosi (leptospirosis, vaktsiinikleepsul tähistatud tähega L) ja kennelköha (kennel cough) tekitavate paragripi (parainfluenza, vaktsiinikleepsul tähistatud tähtedega Pi) ja Bordetella bronchiseptica vaktsiinid. Aretusemaseid vaktsineeritakse ka koerte herpesviiruse vastu.

Mis vaktsiinid tuleks kassile teha?

Kasside kompleksvaktsiinide hulka kuuluvad kasside parvoviiruse (FPV feline parvovirus, feline panleukopenia virus, vaktsiinikleepsul tähistatud tähega P), kasside kalitsiviiruse (FCV feline calicivirus, vaktsiinikleepsul tähistatud tähega C) ja kasside herpesviirus-1 (FHV- 1 feline herpes virus, vaktsiinikleepsul tähistatud tähega R) vaktsiinid.

Marutaudi (rabies, vaktsiinikleepsul tähistatud tähega R) vaktsiin on kassidele ja koertele sarnane.

Millised kõrvaltoimed on koera või kassi vaktsineerimisel?

Vaktsineerimisel, nagu iga ravimi kasutamisel, võib olla kõrvaltoimeid. Kõige sagedasem on lokaalne süstekoha turse, sügelus või valulikkus, mis möödub iseeneslikult. Harva esineb süsteemseid reaktsioone. Paari päeva jooksul võib tekkida seedehäireid, loidust, palavikku, lonkamist. Kõrvalnähud on tavaliselt mööduvad, kuid mure korral võtke kindlasti loomaarstiga. Kõige hirmutavam, kuid harvaesinev kõrvaltoime on anafülaktiline reaktsioon, mis avaldub enamasti mõne minuti (kuni tundide) jooksul pärast vaktsineerimist ja võib avalduda tugeva loiduse, kokkukukkumise, hingamisraskuse, krampide, näopiirkonna turse või tugeva sügelusena. Sellisel juhul pöörduda kiiresti kliinikusse tagasi.

Millal peaks vaktsineerimisega alustama? Miks peab kutsikat mitu korda vaktsineerima?

Vaktsineerimisega alustame enamasti 8-12 nädala vanuses. Alguses saab kutsikas või kassipoeg 4-nädalaste intervallidega mitu vaktsiini. Seda seetõttu, et emapiimaga saab immuunsust toetavad antikehad kaasa, kuid me ei oska öelda, millal täpselt emalt saadud immuunkaitse kaob. Liiga varasel vaktsineerimisel takistavad emapoolsed antikehad vaktsiini toimet ja pikaajaline immuunsus ei kujune välja. Emalt saadud immuunsuse kadudes, kuid enne looma enda organismi kujunenud immuunsuse teket, on loomake nakkushaiguste suhtes väga vastuvõtlik. Kompleksvaktsiini korrates saame ära hoida olukorra, kus kutsikas või kassipoeg on mingi perioodi kaitseta. Viimane kompleksvaktsiin peaks olema tehtud, kui kutsikas/kassipoeg on vähemalt 16 nädalat vana, sest selleks ajaks on emapoolsed antikehad kadunud.

 

PetCity Blog:

Kõik postitused